Prehransko dopolnilo L-karnitin je primerno predvsem za vzdržljivostne športe in tise kombinirane športe, kjer je poudarjena vzdržljivostna komponenta. L-karnitin nastaja preko zapletenih kemičnih reakcij iz aminokislin lizin in metionin, za to potrebuje zadostne količine vitamina C. Nekaj L-karnitina dobimo iz hrane, nahaja se v mesu in mlečnih izdelkih. Večinoma ga iz uravnovešene prehrane dobimo dovolj, za pokrivanje dnevnih potreb, posebej pozorni pa morajo biti vegani in vegetarijanci. Pri njih so koncentracije l-karnitina v tkivih opazno nižje, zato so vsi športniki, ki ne uživajo mesa in mlečnih izdelkov, v veliki nevarnosti pomanjkanja.

Zakaj potrebujemo L-karnitin?

L-karnitin je nujen za transport dolgoverižnih maščobnih kislin preko notranje membrane mitohodnrija in tako ključen element pri beta-oksidaciji maščobnih kislin. Znanstveniki domnevajo, da je l-karnitin pomemben pri metabolizmu BCCA aminokislin, pri proizvodnji seča in detoksikaciji amonijaka. Suplementacija z l-karnitinom naj bi tako pospešila razgradnjo maščobnih kislin, maščobnih zalog in produkcijo ketonskih teles. Ketonska telesa naj bi zmanjševala katabolizem mišic. Antikataboličen učinek naj bi bil zaradi povečane porabe maščobnih kislin in proizvodnje ketonskih teles še izrazitejši v pogojih stradanja in vadbe.

L-karnitin tako med naporom vpliva varčevanje z glikogenskimi zalogami zaradi večje porabe maščobnih kislin, ter na povečano izgubljanje maščobnih zalog.

Prehransko dopolnilo L-karnitin

Prehransko dopolnilo l-karnitin je primerno za vzdržljivostne športe!

Kaj nam povedo raziskave o L-karnitinu?

  • Pri vseh raziskavah je suplementacija povečala koncentracijo l-karnitina v telesu.
  • Raziskave so potrdile, da med dolgotrajnejšim naporom koncentracija l-karnitina v plazmi znatno pade in da suplementacija pred naporom to stanje učinkovito odpravlja.
  • Študije o vplivu l-karnitina na zmogljivost organizma so si nasprotujoča. Nekatere raziskave so dokazale povečano oksidacijo maščobnih kislin in značilno zmanjšanje mlečne kisline. Raziskave so se med seboj pomembno raziskovale v količini zaužitega l-karnitina in čas trajanja raziskave.
  • Pri visoko maščobnih dietah, ki so ponavadi tudi visoko beljakovinske in nizko ogljikovo hidratne, se dokazano poveča izločanje endogenega l-karnitina, zato se domneva. Zato znanstveniki domnevajo, da da je pri teh dietah suplementacija z l-karnitinom smiselna in učinkovita.
  • V kliničnih raziskavah l-karnitina, je bila v večini primerov ugotovljena pozitivna povezava med suplementacijo z l-karnitinom in zmogljivostjo pacientov.

Kako uporabljamo prehransko dopolnilo l-karnitin?

L-karnitin je potencialno dokazano prehransko dopolnilo, ki naj bi vplivalo na povečano porabo maščobnih kislin, povečano razgradnjo maščob iz maščobnega tkiva in imel s tem posledično antikataboličen učinek in pozitiven vpliv na varčevanje z glikogenom, kar naj bi še dodatno pripomoglo k večji zmogljivosti organizma.
Športniki, ki uporabljajo l-karnitin, sedaj že vedo, da je uporaba tega prehranskega dopolnila, dokaj eksperimentalna metoda.
Strokovnjaki za prehrano pa l-karnitin posebej priporočajo tistim športnikom, ki so vegani ali vegetarijanci, saj so v večji nevarnosti pomanjkanja te snovi. Priporočljiva je tudi uporaba, kadar se lotite visoko maščobne diete.

Prehransko dopolnilo l-karnitin je posebej primerno za vegane in vegetarijance! TUKAJ!

Priporočen dnevni odmerek l-karnitina

Priporočen dnevni odmerek l-karnitina je med 2 in 3 grami, lahko porazdelite tudi na tri obroke po 1 gram. Priporočljivo je vzeti en takšen delni odmerek najmanj eno uro pred naporom.

Pogosto imajo posamezniki s takšnimi odmerki l-karnitina prebavne težave, zato je dobro, da dnevne odmerke postopoma povečujete. Začnize s 500 miligrami na dan in počasi povečujte odmerek do končnih 2 ali 3 grame.

Vedno kupujte kakovosten l-karnitin, strokovnjaki odsvetujejo DL-karnitin, ker je zelo škodljiv za naš organizem.

Viri:
Karsson J. Saltin; Diet, muscle glycogen and endurance
Antonio Stout; Supplements for endurance athletes